Wiklinowe rękodzieło PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 02 październik 2015
 
 
 Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie pod przewodnictwem Prezes Jadwigi Ratajczyk postanowiło rozszerzyć swoje umiejętności rękodzieła z wikliny papierowej,  o rękodzieło z wikliny plecionkarskiej.
Stąd też w miesiącu lipcu br.  panie ze Stowarzyszenie wybrały się na ok. 3 hektarową plantację wierzby plecionkarskiej do Państwa Teresy i Eugeniusza Maciejak, położoną w Konarzewie, Gmina Piątek.


Państwo Maciejakowie prowadzą Zagrodę Edukacyjną oraz co roku organizują plener wiklinowy, na który każdy może pojechać, obserwować artystów przy pracy, jak również samemu spróbować stworzyć coś z wikliny.  W plenerze wikliniarskim uczestniczyły również panie z Bachorzyna.

W trakcie pobytu  pań z Bachorzyna,  oprócz warsztatów rękodzielniczych, Pani Teresa udzielała  lekcji z wikliniarstwa, z pokazem wyplotu i obróbki technologicznej. Przekazała   swoją praktyczną wiedzę  nt. wikliniarstwa oraz udostępniła  paniom, mini muzeum wikliniarstwa, a w rosnącej na plantacji wiklinie – labirynt . 

Panie podziwiały również  stanowiska obróbki surowca wiklinowego (sortowania i suszenia), maszyny do korowania i ścinania, piec warzelniczy, stare formy do wyplotu koszy wiklinowych, stanowisko wikliniarskie  do wyplotów wyrobów z wikliny.
Panie wróciły zadowolone  do domu bogatsze o kolejną  wiedzę, jakim jest rękodzieło z wikliny plecionkarskiej.
W czasie pobytu panie wykonały dla siebie po 2 rodzaje ramek z przeznaczeniem na obrazki dekoracyjne. Natomiast na pamiątkę, wszystkie panie  wykonały przepiękny dwukolorowy duży wazon dla Stowarzyszenia.

 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery