Modnie i wygodnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Buczku PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
wtorek, 22 wrzesień 2015

 

Nie zdążyliśmy złapać oddechu w bibliotece gminnej po zakończeniu projektu o historii szkół w gminie Buczek, a już mogliśmy cieszyć się kolejnym grantem z programu Równać Szanse na realizację projektu dla gimnazjalistów. Tematem tego projektu była moda i wszystkie zagadnienia z nią związane. Nadaliśmy tytuł naszemu projektowi „Modnie i wygodnie”. Biblioteka zaprosiła do projektu 12 uczniów buczkowskiego gimnazjum. Znalazło się w nim 11 dziewczyn: Agnieszka Czech, Natalia Pawlicka, Sandra Kubiak, Aleksandra Kubiak, Iwona Niedzielsa, Klaudia Kasprzykowska, Zuzanna Newill, Karolina Ignaczak, Julia Wlazłowska , Agnieszka Pęciak i Patrycja Żak oraz jeden chłopak – Rafał Jutrznia.
Celem naszego projektu uczyniliśmy pracę w grupie, nawiązywanie relacji z ludźmi z naszego otoczenia. W lutym rozpoczęły się pierwsze warsztaty, podczas których nakreśliliśmy sobie plan działania na kolejne miesiące. Nasze spotkania odbywały się tylko w soboty, a to świadczy o tym, że młodzież chciała przeżyć taką przygodę poświęcając swój wolny dzień na zajęcia. Z każdym spotkaniem widoczne było ich zaangażowanie, odkrywanie tajników mody, poznawaniem ludzi, którzy modą się zajmują. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie stroju dla siebie i uszycie go na warsztatach. Do pomocy zaprosiliśmy dwie krawcowe Panią Jadwigę Karasińską oraz Panią Martę Taborowską, które przez kilka miesięcy zmagały się z trudnymi projektami młodzieży. Korzystaliśmy także z pomocy, porad i inspiracji ludzi, którzy szyciu poświęcili wiele lat swojego życia. Taką osobą był Pan Edward Kopka z Luciejowa.

Projekt to nie tylko krojenie, szycie i fastrygowanie. Młodzież odwiedziła Salon Mody Teresy Kopias, mogli przymierzyć markowe stroje. Wszyscy zostali obdarowani prezentami od firmy. Ta 12-osobowa grupa jako  jedyna z naszej gminy wzięła udział w prestiżowej imprezie jaką są targi mody Fashion Week. Mieli możliwość spotkania wielu znanych gwiazd, projektantów i ludzi ze świata mody. Uczestniczyli w kilku pokazach mody.
Przez cały czas trwania projektu młodzież tworzyła własne projekty wykonując je na zakupionym przez bibliotekę tablecie.
Na zakończenia projektu młodzież przygotowała pokaz mody podczas zakończenia roku szkolnego i I Krajowego Święta Truskawki.
Zwieńczeniem naszych zmagań było wydanie kalendarza na 2016 rok z projektami każdego z uczestników.
 
 Taki kalendarz gimnazjaliści podarowali Wójtowi naszej gminy, Panu Bronisławowi Węglewskiemu, który w nagrodę za udział obdarował młodzież prezentami i słodyczami. Mamy nadzieję, że kalendarz znajdzie swoje miejsce w gabinecie Pani Dyrektor Szkoły – Renaty Nowickej.
Czy projekt nam się udał? Myślę, że tak, bo wystarczy przytoczyć kilka wypowiedzi samych uczniów. Np. Sandra Kubiak mówi, że projekt przełamał w niej strach przed występowaniem przed ludźmi, dla Iwony Niedzielskiej to była wielka przygoda i niezapomniane przeżycie, dla Natalii Pawlickej projekt był niesamowitym doświadczeniem, które sporo wniosło do jej codziennego życia.
To wielka radość dla biblioteki, że może być twórcą takich działań. Mamy w zanadrzu kolejne tematy i liczymy, że znajdą swoich odbiorców.

                                                                                                       Alicja Hans
 
wstecz   dalej »

HARMONOGRAMY WYWOZU

Harmonogramy na 2019
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery