Sprawdzian umiejętności strażackich w Buczku PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
wtorek, 08 wrzesień 2015

 
 Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze rozegrane w dniu 6 września  2015r. w Buczku zgromadziły około 200 osób z całej naszej  gminy dopingujących swoje jednostki OSP. W zawodach wzięło udział około 100 strażaków reprezentujących 12 drużyn: osiem drużyn męskich  ze wszystkich jednostek OSP, 2 drużyny kobiece z Maleni i z Buczku oraz dwie młodzieżowe  drużyny pożarnicze z Buczku.
Zawody rozpoczęły się zbiórką wszystkich  druhów biorących udział w zawodach na placu przy Gminnej Spółdzielni. Meldunek o gotowości do zawodów złożył Komendant Gminny druh Wiktor Papuga Prezesowi Zarządu Powiatowego druhowi Wojciechowi Pokorze. Wszystkie drużyny przygotowywały się do zawodów we własnym zakresie, a tory zadaniowe zostały rozłożone znacznie wcześniej przed zawodami.
 
W tym roku w komisji sędziowskiej znaleźli się przedstawiciele wszystkich jednostek z terenu gminy, a sędzią głównym został st. kpt. Waldemar Kędziak z Komendy Powiatowej PSP w Łasku, który wzorowo wywiązał się ze swoich zadań. Zawody przeprowadzono sprawnie i bez uwag startujących zespołów. Wyniki poszczególnych drużyn przedstawiane były na bieżąco, co było ważne zarówno dla widzów, jak i startujących druhów.
 Zawody rozgrywano w dwóch konkurencjach: w biegu sztafetowym i konkurencji rozwinięcia bojowego. Na wstępie zadanie wykonały drużyny młodzieżowe dziewcząt   i chłopców z Buczku oraz drużyny żeńskie z Maleni i z Buczku. Drużyny młodzieżowe, nie miały jednak konkurentów w swoich kategoriach, był to więc rodzaj pokazu  i sprawdzenia swoich umiejętności. 

 
Wśród drużyn kobiecych zespół z Maleni, lider poprzednich zawodów powiatowych   4 sekundami wygrał z drużyną kobiecą z Buczku. Drużyny były bardzo dobrze przygotowane i choć sędziowie dopatrzyli się u drużyny z Maleni podczas ćwiczeń bojowych błędów przy ustawieniu rozdzielacza i rozstawianiu linii głównej (10 pkt. karnych), nie przeszkodziło to tej drużynie wygrać łączną klasyfikację, ale oba zespoły będą reprezentować naszą gminę w zawodach powiatowych.
 Ogromne emocje sportowe wywołała jednak dopiero rywalizacja starszych druhów.
Po pierwszej konkurencję liderem sztafet została drużyna z Maleni (58.7 sek.), przed drużynami z Buczku (60.2 sek.) i Czestkowa (61,6 sek.). Wszystkie drużyny ukończyły na ogół tę konkurencję z dobrymi czasami i nikt nie otrzymał punktów karnych na trasie sztafety. 
Nie było też większych niespodzianek w czasie rozwinięcia bojowego. W tej typowo strażackiej konkurencji drużyna z OSP Wola Buczkowska uzyskała najlepszy wynik (39,5 sek.), a drużyna Maleni wraz 5 pkt. karnymi za błąd podczas rozkładania linii ssawnej uzyskała czas (40,3 sek.)   III miejsce z dorobkiem (45,0 sek.) uzyskał zespół z  Grzeszyna, co pozwoliło zająć tej jednostce IV miejsce w ostatecznej klasyfikacji zawodów.
W tych zawodach sportowo – pożarniczych bezkonkurencyjny okazał się zespół OSP Maleni. Druhowie z Maleni wygrali i wyrażamy nadzieję, że podobny wynik uzyskają także  w zawodach powiatowych.
     20 września br. obie drużyny OSP z Maleni, drużyna kobieca z Buczku oraz MDP dziewcząt i chłopców z OSP Buczek będą reprezentować gminę na zawodach powiatowych.
Zawody  pod względem organizacyjnym należy zaliczyć do udanych, startowały w nich wszystkie jednostki OSP z terenu całej gminy. Wyniki naszych strażaków były lepsze  od druhów z sąsiednich gmin. Cieszy również fakt, że coraz więcej młodzieży wstępuje w szeregi jednostek OSP i startuje  w zawodach.                               
A oto szczegółowe wyniki zawodów wg wyciągu z protokołu sędziego głównego zawodów sportowo – pożarniczych,  sędziego głównego zawodów starszego kapitana Waldemara Kędziaka:
         Zawody rozegrane zostały w konkurencjach:
> Sztafeta pożarnicza 7 x 50 m z przeszkodami,
> Ćwiczenie bojowe,
> Rozwinięcie bojowe MDP,
> Bieg sztafetowy 400 m z przeszkodami MDP.

Kolejność czołowych miejsc w poszczególnych konkurencjach przedstawia się następująco: 
 
 
W składzie zwycięskich drużyn młodzieżowych dziewcząt znalazły się: Ewelina Niciak, Agnieszka Czech, Natalia Pawlicka, Natalia Trojanowska, Sandra Kubiak, Martyna Kostrzewa, Aleksandra Pokorska, Dominika Pokorska oraz Wiktoria Drożdż. W skład Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej chłopców weszli: Błażej Krakowski, Piotr Czech, Kamil Biskupski, Wiktor Biskupski, Marcel Kubiak, Hubert Żak, Tomasz Adamiak, Dawid Drożdż oraz Piotr Szafrański.
Wszystkie drużyny z Buczku przygotowywały się, jak co roku pod kierunkiem naczelnika jednostki Włodzimierza Czecha.
Zwycięską drużynę kobiecą z Maleni stworzyły: Paulina Pogocka, Natalia Sowiak, Anna Witusik, Edyta Witusik, Karolina Chojnacka, Anita Kotuła, Martyna Piotrowska, Martyna Knapińska, obsługa motopompy Seweryn Pogocki, rezerwowa Patrycja Kaczmarek.
Drużyna męska z Maleni wystąpiła w składzie: Szymon Kaczmarek, Artur Pawlak, Seweryn Pogocki, Witold Zawisza, Marcin Sobieraj, Łukasz Witusik, Dawid Niewulski, Tomasz Drzazga, Robert Woźniak.
Sędzia główny zawodów sportowo-pożarniczych st. kpt. Waldemar Kędziak stwierdził, że zawody cechował wysoki poziom sportowy i organizacyjny, a podczas zawodów do komisji sędziowskiej nie wpłynęły żadne protesty i nikt nie uległ wypadkowi.

Wójt Bronisław Węglewski dziękując wszystkim druhom za zaangażowanie i bardzo dobre wyniki w szkoleniu przyznał nagrody pieniężne laureatom gminnych zawodów sportowo-pożarniczych, za zajęcie I miejsca 2 MDP po 500 zł., drużynom kobiet i mężczyzn za I m-ce 1000 zł, II m-ce 500 zł, III m-ce 300 zł, a pozostałym drużynom za udział po 100 zł.
Prezes Zarządu Powiatowego OSP w Łasku druh Wojciech Pokora ufundował prywatnie i przekazał nagrodę specjalną w wysokości  500 zł  dla drużyny z OSP w Woli Buczkowskiej, za osiągnięcie najlepszego wyniku w ćwiczeniach bojowych.
Prezes Zarządu Gminnego OSP, a zarazem Wójt Gminy Buczek Bronisław Węglewski  wręczając wraz z Prezesem Zarządu Powiatowego OSP druhem Wojciechem Pokorą dyplomy     i puchary pogratulował zwycięzcom, podziękował wszystkim druhom za zaangażowanie i udział w zawodach  i życzył  strażakom wielu sukcesów nie tylko w innych zawodach, ale i rzeczywistych akcjach ratowniczo- gaśniczych, natomiast laureatom sukcesów w zawodach powiatowych, które odbędą się w Łasku  20 września 2015r.                               
                                                                                                                                      Andrzej Zieliński

 
 
 
 
 
 
 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery