Jubileusz orkiestry dętej PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
wtorek, 27 listopad 2007
Już od 10 lat dla mieszkańców gminy Buczek gra Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Jubileusz stał się okazją do wspomnień i zaprezentowania niemałego dorobku muzyków. Orkiestrę reaktywowano w 1997 r. z inicjatywy Anny Jambrożek i Andrzeja Kilańczyka. Pieniądze na zakup pierwszych instrumentów pochodziły z dotacji Urzędu Gminy Buczek. Pierwszym kapelmistrzem orkiestry był Daniel Borowiecki.
W przeszłości orkiestra grała również pod batutą: Jacka Wiśniewskiego, Włodzimierza Smolarka i Szczepana Newlacila.  Obecnie kapelmistrzem jest Adam Kobalczyk.
Począwszy od 1998 r. orkiestra uczestniczy w uroczystościach z okazji świąt kościelnych i państwowych, uświetnia też imprezy i uroczystości gminne, m.in. coroczne Święto Truskawki i Wigilię dla samotnych. Zespół koncertował w Łasku, Zapolicach, a także w Niemczech w miejscowościach Buchholz (Buczek), w Berlinie oraz w Austrii, m. in. w Wiedniu podczas jubileuszu wiktorii wiedeńskiej Jana III Sobieskiego. Orkiestra żegnała w Buczku, a po kilku dniach witała w Rzymie sztafetę strażaków, którzy biegli 1700 km w pielgrzymce do Watykanu. Muzycy grali też utwory patriotyczne i religijne na cmentarzu żołnierzy polskich na Monte Casino podczas mszy świętej za poległych żołnierzy.
Obecnie obserwujemy szybki rozwój orkiestry, co stało się możliwe dzięki młodzieży zasilającej pokaźne grono muzyków. Wzbogacany jest też systematycznie repertuar, podniósł się poziom artystyczny i przybyli nowi muzycy. Orkiestra uczestniczy w przeglądach orkiestr dętych w Łasku, Kwiatkowicach, Sędziejowicach, Buczku, Widawie, była zapraszana m.in. na Dni Łasku, inaugurację roku szkolnego połączoną z oddaniem do użytku sali gimnastycznej w Buczku. Muzycy mają już na swoim koncie sukcesy. Swój jubileuszowy koncert muzycy zagrali w sobotę 24 listopada br. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Buczku. Na początku koncertu licznie zgromadzona publiczność, rodziny i znajomi muzyków odśpiewali dla orkiestry „Sto lat”, potem grająca w zespole Barbara Pieńkowska przedstawiła historię orkiestry.
Wójt gminy Bronisław Węglewski z okazji jubileuszu wręczył muzykom okolicznościowe medale i nowe instrumenty (saksofon altowy i klarnet), które są potrzebne dla nowych członków orkiestry. Gospodarz gminy obiecał też wspomóc finansowo zakup nowych strojów dla zespołu. Życzenia orkiestrze złożyli również : przewodniczący Rady Gminy Andrzej Zieliński i ks. proboszcz Zbigniew Kaczmarkiewicz, który podziękował członkom orkiestry za wspaniałą oprawę muzyczną oraz uświetnianie utworami religijnymi i patriotycznymi uroczystości kościelnych i państwowych. Bogaty repertuar, jaki zaprezentowali muzycy dla licznie zgromadzonej publiczności, zaspokoił nawet najbardziej wyrafinowane gusta. Usłyszeć można było pełne ekspresji utwory: W defiladowym słońcu, Orkiestry dęte, Schlagier Parada, Brasil, Marbella, Cha-cha, Serenada księżycowa, Siedemset wspaniałych, Hello Dolly, Zgrana ferajna, a także utwory z repertuaru zespołu „Ich Troje”. Orkiestra ponownie potwierdziła swój kunszt artystyczny, co publiczność nagrodziła gorącymi  oklaskami. Były i owacje na stojąco, bisy.
 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery