Świetlica w Sycanowie PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
wtorek, 14 październik 2014
 
 W wielu sołectwach gminy Buczek funkcjonują świetlice wiejski na bazie budynków OSP.  Również mieszkańcy Sycanowa oczekiwali, że  w ich sołectwie powstanie funkcjonalna świetlica, służąca mieszkańcom podczas uroczystości rodzinnych, lub zebrań sołeckich. Choć  w sołectwie nie ma budynku  jednostki OSP, to jednak pojawiła się możliwość  spełnienia oczekiwań mieszkańców.
W 2008 r. Gmina Buczek zakupiła od Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Łasku niewielką działkę  z budynkiem  właśnie na terenie sołectwa Sycanów. Koszt budynku z gruntem wyniósł 16.340 zł.  Budynek  od początku miał być przeznaczony na świetlicę wiejską, gdyż o to zabiegali mieszkańcy sołectwa wraz z radną Barbarą Michalak. Stan budynku na początku przypominał jak się zwykło mówić  w terminologii budowlanej „ stan surowy zamknięty”.

 Podjęto więc gruntowny remont. Wymieniono przede wszystkim zniszczoną już stolarkę okienną i drzwi, przebudowano stropodach na dach dwuspadowy, pokryto dach blacho dachówką  i ocieplono. Wewnątrz budynku ściany i sufit pokryto estetycznymi panelami, a na zewnątrz ściany ocieplono styropianem i położono ozdobny tynk. Sala uzyskała wewnątrz kubaturę około 85 m?.
We  własnym zakresie mieszkańcy dobudowali też taras z zadaszeniem. Na zewnątrz wyrównano teren i nawieziono ziemi, gdzie po zniwelowaniu  posiano trawę. Wewnątrz budynku wydzielono  pomieszczenie na niewielki, ale funkcjonalny aneks kuchenny.
Na zlecenie Wójta Gminy Bronisława Węglewskiego, który wraz z radną Barbarą Michalak zaangażował się w odrestaurowanie budynku założono nowe metalowe ogrodzenie wraz z bramą i furtką. Wójt zlecił też rozbudowę budynku o konieczne ( ok. 20 m?) zaplecze sanitarne. Całość kosztów remontowo-budowlanych to kwota 59.260 zł.
 
We wrześniu odbyła się w budynku świetlicy wiejskiej w Sycanowie uroczysta sesja Rady Gminy Buczek. Radni i sołtysi byli zachwyceni wyglądem i funkcjonalnością budynku, gratulując szczęśliwej i dumnej z inwestycji radnej Barbarze Michalak i wójtowi Bronisławowi Węglewskiemu wspaniałego pomysłu budowy świetlicy.
      A.Z.
 
wstecz   dalej »
© 2018 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery