Pozbierane wspomnienia PDF Drukuj
Napisał: Alicja Hans   
środa, 14 listopad 2012
 Gminna Biblioteka Publiczna w Buczku zakończyła realizację projektu pt. „Pozbierane wspomnienia” w ramach programu „Działaj Lokalnie VII”. Wspólnie z grupą inicjatywną „Strażnicy tradycji” powołaną przez bibliotekę, przez 5 miesięcy gromadziliśmy informacje i wspomnienia mieszkańców gminy Buczek oraz organizowaliśmy spotkania, aby zebrać potrzebne materiały do wydania naszej publikacji pt. „Pozbierane wspomnienia”.
      Do realizacji projektu zaangażowały się zarówno osoby starsze oraz dzieci i młodzież. Pierwszym ważnym krokiem w naszym projekcie były warsztaty kulinarne podczas Nocy w bibliotece. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Buczku przygotowały kolację składającą się z potraw ich dzieciństwa.
 
Przy wspólnym stole z łezką w oku snuły wspomnienia o swoim dzieciństwie i młodości, a dzieci z zaciekawieniem przysłuchiwały się opowieściom. Uczestnicy Nocy w bibliotece byli zachwyceni spotkaniem.
Następne warsztaty dotyczyły tradycji dożynkowych. Uczestniczyliśmy w pleceniu wieńca dożynkowego oraz dowiedzieliśmy się jak wyglądały uroczystości dożynkowe w naszej gminie w latach wojennych i powojennych. Ze smutkiem zaobserwowaliśmy zanikające zainteresowanie tą tradycją i chcielibyśmy uświadomić młodemu pokoleniu, iż ważne jest pielęgnowanie dorobku kulturowego  naszych dziadków.
Dzieci czynnie uczestniczyły podczas trwania całego naszego projektu. Razem z nami z zainteresowaniem podpatrywały tradycyjny wypiek chleba w piecu chlebowym oraz chętnie nauczyły się wykonywania ozdób z bibuły, którymi przyozdabiane były dawniej groby na Święto Zmarłych oraz choinki na Święta Bożego Narodzenia.
Wieńczącym spotkaniem w naszym projekcie była „żywa lekcja historii”. Seniorzy naszej gminy na spotkaniu z młodzieżą gimnazjalną opowiadali jak wyglądała rzeczywistość w latach 1939-1980. Lekcja ta była wyjątkowa dla młodzieży ze względu na bezpośredni kontakt z historią.
 Trudno było zamieścić w naszej publikacji wszystkie wspomnienia, którymi podzielili się z nami mieszkańcy naszej gminy. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy zaangażowali się w tworzenie publikacji a wszystkich zainteresowanych zapraszamy do lektury. Publikacja dostępna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Buczku.
     
          Alicja Hans
 
wstecz   dalej »

HARMONOGRAMY WYWOZU

Harmonogramy na 2019
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery