Odszkodowania za tzw. hałas lotniczy tylko do 6 grudnia 2018 roku PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 14 wrzesień 2018
Rozmowa mecenasa Piotra Nowakowskiego z Wójtem Gminy Buczek Bronisławem Węglewskim
      Informuję, że dobiega końca ustawowy termin ubiegania się o odszkodowania z tytułu ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego w Łasku, wprowadzonego uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego z dnia 25.10.2016 roku
nr XXIX/379/16.
      Jeszcze tylko do 6 grudnia 2018 roku, właściciele nieruchomości położonych w obszarze ograniczonego użytkowania mają czas, aby wystąpić ze swoimi roszczeniami. Wtedy właśnie miną dwa lata od wejścia w życie uchwały o wprowadzeniu obszaru ograniczonego użytkowania.
      W związku z tym należy wyjaśnić kilka kwestii mających znaczenie prawne dla wszystkich uprawnionych.
1.    Czy ma znaczenie fakt, że lotnisko wojskowe powstało w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku, a np. dom został wybudowany później lub nieruchomość została zakupiona niedawno?
      Nie, nie ma to żadnego znaczenia. Liczy się fakt i moment wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania (OOU) uchwałą Sejmiku Województwa Łódzkiego, a ta weszła w życie 6 grudnia 2016 roku.
 
2.    Czy jeżeli na mojej działce nie słychać hałasu lotniczego, a jest ona położona w strefie, to mam prawo do odszkodowania?
      Tak. Pierwszorzędne znaczenie ma to, czy dana nieruchomość jest położona w obszarze ograniczonego użytkowania, a nie czy rzeczywiście słychać na niej hałas lotniczy. Natężenie hałasu lotniczego może natomiast wpływać pośrednio na wysokość odszkodowania.
 
3.    Za co należy się odszkodowanie?
      Należy pamiętać, że potoczne określenie „odszkodowania za hałas lotniczy” jest nie do końca właściwe. Hałas jest przyczyną wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, ale odszkodowania przyznaje się za:
-    utratę wartości nieruchomości,
-    zwrot wydatków jakie właściciel powinien ponieść z uwagi na konieczność wygłuszenia jego własnego domu lub mieszkania.
 
4.    Czym jest obszar ograniczonego użytkowania (OOU)?
      Jest to strefa poza lotniskiem, w której dopuszcza się zwiększony (ponadnormatywny) hałas oraz nakłada się na właścicieli posesji znajdujących się w tej strefie ograniczenia. Obecny OOU jest ogromny i obejmuje nie tylko Buczek oraz miasta Łask i Zduńska Wola, ale wiele innych, mniejszych miejscowości, m. in.: Wola Łaska, Teodory, Aleksandrówek, Okup Mały, Okup Wielki, Mikołajówek, Mauryca, Gorczyn, Dąbrówka, Łopatki, Gucin, Brodnia, Luciejów, Wola Buczkowska, Czestków A, Czestków B, Czestków F, Kowalew, Żagliny, Petronelów, Kolonia Przecznia, Zalesie, Wygiełzów, Chajczyny, Zagumnie, Sycanów, Pruszków, Rososza, Sięganów, Niecenia, Zielęcice, Bilew, Karsznice, Karczmy, Kuźnica, Jamborek, Drzewociny, Krobanów, Henryków, Biały Ług, Orchaniew, Beniaminów, Janiszewice, Maciejów, Michałów, Opiesin, Tymienice, Wymysłów.
 
5.    Co należy zrobić, aby starać się o odszkodowanie?
      W celu ubiegania się o odszkodowanie każdy z mieszkańców winien ustalić, czy dana działka objęta jest obszarem ograniczonego użytkowania, a jeżeli tak to w której strefie (A czy B) się znajduje. Następnie, jeżeli nie ma innych przeszkód do dochodzenia odszkodowania, należy zwrócić się do zarządcy lotniska (czyli do Szefa Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Bydgoszczy) ze stosownym pismem, a w przypadku odmowy wypłaty odszkodowania, skierować sprawę do Sądu. W tym wypadku zachowanie należytej procedury jest niezwykle ważne. Wystarczy, że ubiegający się o odszkodowanie zgłosi ten fakt na piśmie do zarządcy lotniska w terminie do 6 grudnia 2018 r., a termin dwuletni zostanie zachowany.
 
6.    Czy termin 6 grudnia 2018 roku jest ostateczny do ubiegania się o odszkodowanie?
    W świetle aktualnych regulacji prawnych tak. Natomiast istnieje szansa na zmianę tego stanu rzeczy, gdyż Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 07 marca 2018 r. w sprawie o sygn. akt K 2/17, orzekł, że art. 129 ust. 4 poś jest niezgodny z Konstytucją RP w zakresie w jakim dopuszcza termin 2 lat na zgłaszanie roszczeń przez osoby, których prawa zostały naruszone. Niestety nie ma jeszcze uchwalonych nowych regulacji prawnych i nie wiadomo czy takie przepisy będą dotyczyły przypadków z naszego terenu, a nawet jeżeli tak to w jakim zakresie. Tym samym każdy zainteresowany ewentualnym odszkodowaniem, powinien bezwzględnie dotrzymać terminu 6 grudnia 2018 roku.

adwokat Piotr Nowakowski

 
wstecz   dalej »

Psy do adopcji

 
Małe pieski w ilości 5 szt. poszukują domu. Są samodzielne, matką jest młoda suczka rasy owczarek niemiecki.
Więcej informacji w Urzędzie Gminy w Buczku  pod nr tel. 436774497


 
 
 
 

 I Sesja Rady Gminy Buczek

TVR


 

 Światłowód w Gminie Buczek

 

 RELACJA 8TVR

ze Święta Truskawki 2018

 


 

AGROEXPRESS z do z 10 VI 2018

 

 

 

 

GAZYFIKACJA

ANKIETY

 

 

 


 

Zapraszamy na „Wieści Regionalne”, w których rozmowa z Wójtem Gminy Buczek Bronisławem Węglewskim m.in. o rozstrzygniętych przetargach i planowanych inwestycjach.

Otwarcie hali sportowej

Otwarcie hali sportowej

 

Relacja TVR8 z Gali Bokserskiej

 

SESJA na ŻYWO
 SESJE ARCHIWALNE

 Materiały i relacje TV


Honorowi obywatele

jolanta-zieba-gzik.jpg

AKCYZA 2019

 

 .

Panorama

   
 
Panorama Łaska - II 2019
 
 
 
 
 
 

 
 
Mapy działek 542 przeznaczonych do sprzedaży
 
 

_______________________________

Osoby odpowiedzialne w gminie za:

Drogi:

Piotr Ludwisiak -

tel 43 677 44 97; 607 801 118

Woda, kanalizacja, wywóz śmieci:

Marek Ratajczyk -

tel 43 677 44 94; 605 904 304

 Woda, kanalizacja - awarie w

soboty i niedziele

 Ratajczyk Daniel

tel 660 820 950

43 677 42 98

 Inwestycje w gminie:

Wiesław Szczepaniak  -

tel 43 677 44 95; 601 055 221

Andrzej Szymczak

43 677 44 95

Oświetlenie uliczne z wyjątkiem

oświetlenia fotowoltaicznego:

Kamil Woźniak

tel. 600808193

 _______________________________

INFORMACJE

 Świadczenia rodzinne 

Fundusz alimentacyjny

 
 
 

 

 

 

 

 

Nowe samochody

Straż ma nowe samochody

 

 

 
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery