Franek już w akcjach ratowniczo-gaśniczych PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 07 wrzesień 2018

 
Tak druhowie z OSP w Czestkowie uczcili historycznego założyciela jednostki Franciszka Borowieckiego, nazywając  jego imieniem nowy wóz  strażacki. Matką chrzestną pojazdu została nota bene prawnuczka założyciela. Oficjalne przekazanie kluczyków od pojazdu nastąpiło na uroczystym spotkaniu   w dniu imienin wójta Bronisława Węglewskiego, który pod koniec ubiegłego roku tak zaangażował się  w pozyskanie wozu strażackiego, że poręczył jego zakup własnymi środkami finansowymi. W czasie przekazania wozu byli m.in. obecni poseł Artur Dunin, Dyrektor Departamentu Funduszu Rozwoju Obszarów Wiejskich Maria Kaczorowska,
Starosta Łaski Pani Teresa Wesołowska, Komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Łasku Pan Piotr Rudecki, Prezes Powiatowy OSP dh Wojciech Pokora, ks wikariusz parafii Buczek, Przewodnicząca KGW w Bachorzynie Pani Jadwiga Ratajczyk ,sołtys Czestkowa F Pan Kazimierz Urbaniak, były też poczty sztandarowe i członkowie zarządów ze wszystkich OSP gminy.

Wóz strażacki jest owocem starań druhów z Czestkowa, ale również jak wspomniałem wójta Bronisława Węglewskiego, który nie tylko znalazł w budżecie gminy 180.000 zł, ale zaangażował się osobiście w pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – 71.000 zł oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji- 97.000 zł.

 
Za kwotę 348.000 zł zakupiono więc lekki samochód  ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem na  wodę o pojemności 1000 l. i agregatem wysokociśnieniowym.
Ponadto w wyposażeniu pojazdu znajduje się dodatkowo drabina (d 9), pilarka do cięcia stali i betonu Stihl, motopompa Tohatsu, motopompa pływająca Honda, motopompa szlamowa, maszt oświetleniowy, a także kompletny zestaw ratowniczy R1 z butlą tlenową, wyciągarka o udźwigu 5ton i 2 radiotelefony Motorola.
Jednostka OSP z Czestkowa przed 2 laty obchodziła jubileusz 100-lecia,  nowy wóz będzie  brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, manewrach i zawodach strażackich.
Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego przyczyni się z pewnością do poprawy bezpieczeństwa w sołectwie i gminie, a także przyczyni się do poprawy gotowości bojowej jednostki, poprawy wyników w szkoleniu i zainspiruje młodzież do wstąpienia w szeregi OSP.


 
Zarząd OSP Czestków składa serdeczne podziękowania sponsorom i darczyńcom za wsparcie finansowe w zakupie pojazdu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem, a szczególnie Panu Wójtowi Bronisławowi Węglewskiemu i władzom samorządowym Buczku, a także WFOŚiGW w Łodzi i MSWiA.

 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery