Nowy wóz strażacki dla druhów z Czestkowa PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 12 styczeń 2018

 Z bezpieczeństwem jest podobnie jak ze zdrowiem, wartość jego dostrzegamy dopiero wtedy, gdy nam go brakuje.
W zapewnieniu bezpieczeństwa naszego mienia, zdrowia, a czasem życia ważną rolę odgrywają strażacy. Oni są często pierwsi podczas wypadków drogowych, niezastąpieni podczas pożarów. Należy jednak dodać, że jednostki straży zarówno państwowej , jak i ochotniczej, by osiągnąć gotowość bojową należy wyposażyć w odpowiedni, nowoczesny sprzęt. W dużym stopniu spoczywa to na barkach samorządów. W gminie Buczek wszystkie jednostki OSP są dobrze wyposażone w sprzęt ratowniczy i pojazdy, a po zakończeniu rozbudowy strażnicy w Woli Buczkowskiej również baza lokalowa osiągnie wszędzie wysoki standard.
W okresie przedświątecznym nowoczesny lekki samochód pożarniczy marki FORD TRANSIT trafił do OSP w Czestkowie. Wóz strażacki jest owocem starań druhów z Czestkowa, ale również wójta Bronisława Węglewskiego, który nie tylko znalazł w budżecie gminy 180.000 zł, ale zaangażował się osobiście w pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi – 71.000 zł oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji- 97.000 zł.
Za kwotę 348.000 zł zakupiono więc lekki samochód  ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem na  wodę o pojemności 1000 l. i agregatem wysokociśnieniowym.
Ponadto w wyposażeniu pojazdu znajduje się dodatkowo drabina (d 9), pilarka do cięcia stali i betonu Stihl, motopompa Tohatsu, motopompa pływająca Honda, motopompa szlamowa, maszt oświetleniowy, a także kompletny zestaw ratowniczy R1 z butlą tlenową, wyciągarka o udźwigu 5ton i 2 radiotelefony Motorola.
Jednostka OSP z Czestkowa przed niespełna 2 laty obchodziła jubileusz 100-lecia, a inicjatorem jej założenia był Franciszek Borowiecki.
Druhowie dla upamiętnienia założyciela jednostki nazwali wóz strażacki jego imieniem. „ Franek” będzie więc już od początku nowego 2018r. brał udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych, manewrach i zawodach strażackich.
Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego przyczyni się z pewnością do poprawy bezpieczeństwa w sołectwie i gminie, a także przyczyni się do poprawy gotowości bojowej jednostki, poprawy wyników w szkoleniu i zainspiruje młodzież do wstąpienia w szeregi OSP.
 
Zarząd OSP Czestków składa serdeczne podziękowania sponsorom i darczyńcom za wsparcie finansowe w zakupie pojazdu ratowniczo-gaśniczego wraz z wyposażeniem, a szczególnie Panu Wójtowi Bronisławowi Węglewskiemu i władzom samorządowym Buczku, a także WFOŚiGW w Łodzi i MSWiA.

 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery