Warsztaty kulinarne z truskawką PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 12 styczeń 2018
 Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie Dobroczynne "Razem"

„ Warsztaty promujące tradycyjne potrawy z truskawką w roli głównej w Bachorzynie

W ramach projektu pn. "Słodki smak tradycji" w siedzibie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich   w Bachorzynie  w dniu 27 października 2017 roku zorganizowano imprezę integracyjną  pn. „Warsztaty promujące tradycyjne potrawy z truskawką w roli głównej „

Przygotowano plakaty, ulotki i kurendy promujące projekt.  Plakaty zostały rozwieszone w miejscach dostępnych tj. na tablicach ogłoszeń : Sołectwa Bachorzyn, GOK i S w Buczku, Markecie TOM-KOR w Buczku oraz na przystankach autobusowych : w Bachorzynie i Buczku. Rekrutacja odbyła się również poprzez ulotki, które zostały wyłożone w GOK i S w Buczku i Markecie TOM-KOR. Zaś rekrutacja mieszkańców sołectwa Bachorzyn odbyła się dodatkowo poprzez kurendy tzw. kartki od sąsiada do sąsiada.
 

 
 
W warsztatach kulinarnych uczestniczyło 47 osób w różnym przedziale wiekowym tj. seniorzy, osoby młode oraz dzieci. Odbiorcami projektu byli mieszkańcy sołectwa Bachorzyn, mieszkańcy gminy Buczek, członkinie Stowarzyszenia oraz zaproszeni goście w osobach:  Prezes LGD „Dolina rzeki Grabi w Łasku „ p. Anna Doliwa, Przewodniczący Rady Gminy Buczek – p. Andrzej Zieliński, Sekretarz Gminy Buczek – p. Zenona Romankiewicz, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Buczku – p. Jolanta Nietupska, a  także kilku mieszkańców z terenu Miasta i Gminy Zelów.

W ramach realizacji projektu został zakupiony piec gazowy wraz z okapem kuchennym, dzięki czemu można było przeprowadzić warsztaty kulinarne, polegające na wypromowaniu tradycyjnych potraw z truskawką w roli głównej.
Uczestników warsztatów podzielono na 5 grup, którzy w trakcie trwania warsztatów przygotowali tradycyjne potrawy : zupę truskawkową z makaronem, pulpety z nadzieniem truskawkowym, frużelinę truskawkową oraz ciasta : biszkoptowe z musem truskawkowym i ciasto kruche z truskawkami. Każdej grupie została przydzielona do wykonania jedna potrawa.
Warsztaty kulinarne prowadziła  p. Jadwiga Ratajczyk, która nawiązała do historii Buczkowskiego zagłębia truskawkowego, do kultywowania tradycji na terenie Gminy.
Po przygotowaniu potraw uczestnicy warsztatów przystąpili do ich degustacji, wymieniając się swoimi umiejętnościami i doświadczeniami.

Wspólna praca podczas trwania warsztatów pozwoliła nie tylko na integrację mieszkańców, ale także stworzyła możliwość realizowania się i uczestniczenia w życiu społecznym. Pozwoliła do rozwijania aktywności kulinarnej, zainteresowania okolicznej ludności tradycyjnymi potrawami z użyciem truskawek pochodzących z Buczkowskiego zagłębia truskawkowego.
Dzięki tym warsztatom pokazano, że w maksymalny sposób można wykorzystać ten delikatny, smaczny owoc, eksperymentując z łączeniem innych smaków.
Podczas spotkania integracyjnego - warsztatów - wrócono do tradycji smaków, jakie były serwowane przez nasze babcie i mamy. Ponadto młode pokolenie dowiedziało się czym jest tradycja i jak należy ją kultywować.
Na zakończenie spotkania integracyjnego wszyscy uczestnicy warsztatów kulinarnych jednogłośnie stwierdzili, że  tradycyjne potrawy z truskawką w roli głównej zostały wypromowane, a nowe zaplecze kuchni pozwoli na organizowanie większej ilości podobnych spotkań mieszkańców wsi, a tym samym na  integrację wszystkich grup wiekowych sołectwa Bachorzyn.
 

 
 
 
wstecz   dalej »
 
 
 

 I Sesja Rady Gminy Buczek

TVR


 

 Światłowód w Gminie Buczek

 

 RELACJA 8TVR

ze Święta Truskawki 2018

 


 

AGROEXPRESS z do z 10 VI 2018

 

 

 

 

GAZYFIKACJA

ANKIETY

 

 

 


 

Zapraszamy na „Wieści Regionalne”, w których rozmowa z Wójtem Gminy Buczek Bronisławem Węglewskim m.in. o rozstrzygniętych przetargach i planowanych inwestycjach.

Otwarcie hali sportowej

Otwarcie hali sportowej

 

Relacja TVR8 z Gali Bokserskiej

 

SESJA na ŻYWO
 SESJE ARCHIWALNE

 Materiały i relacje TV


Honorowi obywatele

tomasz-lysek.jpg

AKCYZA 2019

 

 .

Panorama

   
 
Panorama Łaska - II 2019
 
 
 
 
 
 

 
 

HARMONOGRAMY WYWOZU

Harmonogramy na 2019
Mapy działek 542 przeznaczonych do sprzedaży
 
 

_______________________________

Osoby odpowiedzialne w gminie za:

Drogi:

Piotr Ludwisiak -

tel 43 677 44 97; 607 801 118

Woda, kanalizacja, wywóz śmieci:

Marek Ratajczyk -

tel 43 677 44 94; 605 904 304

 Woda, kanalizacja - awarie w

soboty i niedziele

 Ratajczyk Daniel

tel 660 820 950

43 677 42 98

 Inwestycje w gminie:

Wiesław Szczepaniak  -

tel 43 677 44 95; 601 055 221

Andrzej Szymczak

43 677 44 95

Oświetlenie uliczne z wyjątkiem

oświetlenia fotowoltaicznego:

Kamil Woźniak

tel. 600808193

 _______________________________

INFORMACJE

 Świadczenia rodzinne 

Fundusz alimentacyjny

 
 
 

 

 

 

 

 

Nowe samochody

Straż ma nowe samochody

 

 

 
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery