Gospodynie z Bachorzyna na VII Ogólnopolskim Zjeździe KGW w Licheniu PDF Drukuj
Napisał: JR   
piątek, 03 listopad 2017

 
W dniach 09 - 10 września 2017 roku odbyło się tradycyjnie nad brzegiem licheńskiego jeziora dwudniowe święto gospodyń. W święcie tym uczestniczyły również członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna.
Na Zjeździe tym, na straganach zagościły tradycyjne słodkości i dania regionalne.
Dwudniowe spotkanie było skupione wokół dwóch aspektów – kulturowego i sakralnego.
Pierwszego dnia Zjazdu, w sobotę, odbył  się  Jarmark  Kulturowy, gdzie gospodynie prezentowały swoje dokonania rękodzielnicze, muzyczne i kulinarne.

 
Odbyły się też konkursy, w tym konkurs twórczości artystycznej i konkurs kulinarny .
Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna zgłosiły do konkursu 2 potrawy z gęsi , tj.  pasztet gęsi z żurawiną oraz pierś gęsi faszerowaną kalafiorem. Ponadto Stowarzyszenie do konkursu zgłosiło ciasto biszkoptowe o nazwie deser bachorzyński.
W wyniku przeprowadzonego konkursu na zgłoszone  potrawy , jury przyznało dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie wyróżnienie -  III miejsce (dyplom ) i nagrodę dużą szklaną paterę z pokrywą na ciasto. Członkinie z Bachorzyna  na  swoim stoisku, promowały również swój region tj. zagłębie truskawkowe. Na stoisku  Stowarzyszenia można było otrzymać  materiały promocyjne dotyczące Gminy Buczek. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się smaczne praliny czekoladowe   o smaku truskawkowym. Widoczne było rękodzieło twórczości artystycznej. Podziwiano  wyroby kulinarne  wykonane przez  członkinie Stowarzyszenia.
Z kolei niedziela minęła pod hasłem refleksji i wiary. Odbyła się uroczysta procesja zakończona Mszą Świętą w Bazylice Licheńskiej. Modlono się w intencji ludzi polskiej wsi.
W trakcie mszy KGW składały dary z tegorocznych plonów. Darem członkiń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna był kosz tegorocznych plonów, w tym oczywiście bochen chleba. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Polska Gospodyni, zaś spotkanie zostało objęte
Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Pana  Andrzeja Dudy wraz z małżonką. Jak podkreśla Jadwiga Ratajczyk – prezes Stowarzyszenia, Licheńskie Zjazdy KGW są  inicjatywami, dzięki którym gospodynie z całego kraju mogą się spotykać  i wymieniać doświadczeniami.


J.R.
 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery