Wielkie Święto Gospodyń PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 16 wrzesień 2016

 
Koncert Eleni, finał konkursu „Kobiety na start”, pokaz unikatowej kolekcji mody „150 lat gospodyń" to główne atrakcje VI Ogólnopolskiego Zjazdu Kół Gospodyń Wiejskich i Innych Organizacji Kobiecych z Trenów Wiejskich.
Na tym wielkim dwudniowym święcie gospodyń, które odbyło się tradycyjnie nad brzegiem licheńskiego jeziora w dniach 10 i 11 września 2016 roku, uczestniczyły członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna.
Dwudniowe spotkanie było skupione wokół dwóch aspektów – kulturowego i sakralnego.
Pierwszego dnia zjazdu, w sobotę, 10 września, gospodynie spotkały się na Jarmarku Kulturowym. Przez cały dzień można było skosztować kulinarnych specjałów przygotowanych przez gospodynie
i podziwiać występy zespołów.
 
Odbył się też konkurs twórczości artystycznej, konkurs kulinarny (zgłoszono 80 potraw) oraz pokaz kolekcji strojów inspirowanych folklorem.
Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna zgłosiły do konkursu 3 potrawy ziemniaczane, w tym roladki na waflu nadziewane farszem ziemniaczanym z dodatkiem pieczarek i drugie z dodatkiem kabanosa, podane z sosem czosnkowym i tatarskim oraz pierogi z ciasta ziemniaczanego nadziewane serem na słodko. Ponadto Stowarzyszenie do konkursu zgłosiło ciasto – biszkopt w kształcie truskawki o smaku śmietanowo – truskawkowym nawiązującym do zagłębia truskawkowego.
 

 
W wyniku przeprowadzonego konkursu na 80 zgłoszonych potraw, Jury przyznało dla Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Bachorzynie 2 następujące nagrody :
- za roladki na waflu nadziewane farszem ziemniaczanym wyróżnienie (dyplom ) i naczynie kamienne z pokrywą na smalec
- za ciasto biszkoptowe w kształcie truskawki o smaku śmietanowo – truskawkowym I miejsce
( dyplom ) i robot kuchenny.
Ponadto członkinie z Bachorzyna na swoim stoisku, promowały swój region tj. zagłębie truskawkowe. Widoczne było rękodzieło twórczości artystycznej.
 

 
Podziwiano wyroby kulinarne wykonane przez członkinie Stowarzyszenia. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyły się również smaczne krówki i praliny czekoladowe o smaku truskawkowym.
Na stoisku Stowarzyszenia można było otrzymać również materiały promocyjne, z których można dowiedzieć się o urokach i walorach wyjątkowego miejsca jakim jest nasza gmina.
 

 
Gwiazdą wieczoru była ELENI, która swój koncert dedykowała Kobietom z okazji Jubileuszu 150 – lecia KGW.
Drugiego dnia przy dźwiękach orkiestr dętych, gospodynie przeszły w paradnym korowodzie na teren Sanktuarium. W południe w licheńskiej Bazylice modlono się w intencji ludzi polskiej wsi. W trakcie mszy KGW składały dary z tegorocznych plonów. Darem członkiń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich z Bachorzyna był bochen chleba.
 

 
Spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego, po której przy pomniku św. Jana Pawła II zaśpiewana została „Barka”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: abp Stanisław Gądecki oraz Prezydent Polski pan Andrzej Duda wraz z małżonką.
Jak podkreśla Jadwiga Ratajczyk – prezes Stowarzyszenia, Licheński Zjazd KGW był inicjatywą, dzięki której gospodynie z całego kraju mogły się spotkać i wymienić doświadczeniami.

 
wstecz   dalej »

HARMONOGRAMY WYWOZU

Harmonogramy na 2019
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery