Kolejne mikroinstalacje fotowoltaiczne w Gminie Buczek PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
piątek, 12 sierpień 2016

 
Gmina Buczek po raz kolejny stara się o pozyskanie funduszy na budowę mikroinstalacji dla mieszkańców gminy. W tej edycji planowane jest wybudowanie około 150 sztuk w indywidualnych gospodarstwach domowych. W trakcie naboru wniosków dla uczestników programu zgłosiło się ponad 200 chętnych do zamontowania instalacji. Gmina składa wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 Województwa Łódzkiego. W tej chwili projektowane są instalacje i opracowywane dokumenty aplikacyjne. Wybudowane mikroinstalacje pozwolą zmniejszyć wydatki na zużytą energie elektryczną w gospodarstwach domowych uczestników programu. 

 
Do tej pory w Gminie Buczek zostały wybudowane mikroinstalacje dla 80 gospodarstw domowych oraz 5 obiektów użyteczności publicznej tj. oczyszczalnie ścieków w Buczku i Czestkowie, stacje uzdatniania wody w Buczku i Brodni Górnej oraz dla budynku Urzędu Gminy w Buczku. Nasza Gmina jest jedną z siedmiu gmin z województwa łódzkiego, która otrzymała dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i jest jedną z największych inwestycji tego typu w kraju skierowaną do mieszkańców. W większości instalacje są już przyłączone do sieci energetycznej. Wyprodukowany  prąd przekazywany jest do sieci a użytkownik otrzymuje 0.8kW za każdy 1kW wyprodukowanej energii w myśl znowelizowanej ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii obowiązującej od 1.07.2016r. Tym samym gospodarstwo domowe przy sprzyjających warunkach atmosferycznych może mieć znaczne oszczędności w opłatach za energię elektryczną. Jest to kolejna planowana inwestycja w ostatnich latach promująca nowoczesny system uzyskiwania ekologicznej energii elektrycznej zmniejszająca emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i pyłów. Tym samym Gmina Buczek znajduje się w czołówce gmin realizujących tego typu inwestycje w Województwie Łódzkim.
Mieszkańcy z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem biorą udział w projektach ekologicznych mających na celu zmniejszenie zanieczyszczeń środowiska. W poprzednich latach udało się wyposażyć gospodarstwa domowe w około 400 pomp ciepła i zestawów solarnych do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. W ostatnich latach w oparciu o środki budżetu gminy mieszkańcy otrzymali dotację na przydomowych oczyszczalnie ścieków, dotyczyło to tych miejscowości gdzie nie planowana była budowa sieci kanalizacji sanitarnej. Dzięki temu wybudowano około 360 przydomowych oczyszczalni.
Działajmy ekologicznie dla ochrony środowiska i dla własnych dochodów, przy pomocy środków zewnętrznych wspierających budowę inwestycji ekologicznych.

A.Sz.
 
wstecz   dalej »
© 2019 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery