Artykuły wszystkch działów bez obrazków
Bodowa drogi powiatowej PDF Drukuj
poniedziałek, 02 styczeń 2006

Wspólna inicjatywa dwóch samorządów, czyli o współpracy gminy i powiatu. Powszechnie wiadomo, że inwestycje w infrastrukturze wyznaczają nowe standardy i określają jakość życia mieszkańców. Coraz więcej samorządów borykając się z własnymi problemami szuka możliwości szybszej poprawy lub budowy dróg poprzez branie pożyczek, wykorzystując programy unijne lub podejmując wspólne inicjatywy inwestycyjne.

Bardzo wiele w zakresie poprawy stanu dróg istniejących, ale także budowy nowych dróg robi Starostwo Powiatowe w Łasku.
Przykładem dobrej współpracy w zakresie podejmowania wspólnych inwestycji samorządowych jest przebudowa drogi powiatowej Czestków – Brodnia Dolna – Grzeszyn. 
Pomimo, że Buczek jest małą gminą liczącą niespełna 5000 mieszkańców Wójt podjął współpracę ze Starostwem Powiatowym w Łasku w zakresie budowy nowych dróg i poprawy już istniejących. Wspólnym wysiłkiem wybudowano w 2005 r. prawie 2 km drogi powiatowej służącej przede wszystkim mieszkańcom naszej gminy, udział Gminy Buczek wynosił 84.000 zł, koszty powiatu to 134.000 zł. Głównymi powodami, ze względu na które podjęto decyzję o budowie w/w drogi jest konieczność stworzenia lepszych warunków do rozwoju gospodarczego wsi, bo jak wiadomo postęp i rozwój lubią kroczyć dobrymi drogami. Ponadto sprzyja to utworzeniu funkcjonalnego ciągu komunikacyjnego łączącego główne drogi w gminie: krajową nr 12 i wojewódzką nr 483 oraz stworzeniu drogi alternatywnej dla wyżej wymienionych dróg - krótszej, pozwalającej na łatwe, bezpieczne przemieszczanie się między miejscowościami leżącymi na odcinku od Woli Buczkowskiej do Grzeszyna i Gucina.

Wybudowanie tej drogi ułatwia ponadto przewóz dzieci do szkoły, a także lepszy dojazd do Buczku i Łasku.

Nasuwa się pytanie, dlaczego gmina inwestuje w budowę dróg powiatowych, odpowiedź jest jednak prosta. Drogi te służą, jak wspomniano przede wszystkim naszym mieszkańcom. Mieszkańców Brodni, Luciejowa, bądż Maleni, którzy na co dzień jeżdżą tymi drogami tak naprawdę nie interesuje, kto zarządza określoną drogą. Oni chcą, by latem stan jej nawierzchni był zadowalający, a zimą, by była na czas odśnieżona. Jeśli jest inaczej zwracają się z tego rodzaju problemami poprzez swoich radnych do władz gminy.
 Należy jednak stwierdzić, że dotychczasowa współpraca obu samorządów w zakresie remontów i budowy dróg oraz zimowego ich utrzymania układa się dobrze.
W okresie zimowym odśnieżaniem dróg powiatowych na terenie naszej gminy zajmuje się firma „Dromax” mająca swoją siedzibę w Porębach pod Zduńską Wolą. Powiatowy Zarząd Dróg dokonuje też systematycznie wykaszania poboczy dróg w okresie lata.
Ważne były też prace oczyszczenia rowów wzdłuż wszystkich dróg powiatowych z krzewów i tzw. „samosiejek”, które latem utrudniają widoczność, a zimą zatrzymując śniegu na jezdni powodują powstawanie trudnych do udrożnienia zasp.


Szczegółowy wykaz dróg powiatowych na terenie Gminy Buczek

Nr drogi

Nazwa drogi

Rodzaj drogi

Razem
km

Bitumiczna km

Tłuczniowa km

Brukowa km

Gruntowa ulepszona km

Gruntowa naturalna km

1

2

3

4

5

6

7

8

2301E
Luciejów-Buczek -Malenia

11,305

10,420

0,600

 

0,285

 
2304E
Czestków B - Pruszków

2,435

2,435

    
2305E
Wola Buczkowska - Gucin

9,138

9,138

    
Ogółem

22,878

21,993

0,600

0,000

0,285

0,000

Powiatowy Zarząd Dróg w Łasku sprawuje nadzór nad trzema drogami na terenie naszej gminy są to: droga nr 2301E Luciejów – Buczek – Malenia, 2304E Czestków B – Pruszków oraz 2305E Wola Buczkowska – Gucin.
W myśl hasła, że razem szybciej i efektywniej można coś osiągnąć, współpraca  w zakresie rozwoju infrastruktury drogowej zakończy się pełnym sukcesem. Wszystko na to wskazuje, że wkrótce niemalże 100% powierzchni dróg powiatowych na terenie naszej Gminy pokryją nawierzchnie bitumiczne. Pozostanie najprawdopodobniej wymieniony w tabeli 285 metrowy odcinek jako droga gruntowa ulepszona łączący Malenię z Bocianichą, gdyż jak dotychczas ani władze samorządowe Zelowa, ani powiatu bełchatowskiego nie przejawiają zainteresowania kontynuacją budowy tej drogi. O skali zadań, które spoczywają na łaskim samorządzie powiatowym w zakresie dróg może świadczyć fakt, że posiada on około 220 km dróg.
W 2006r. planuje się dalsze wspólne przedsięwzięcia obu samorządów w zakresie remontów dróg, a także budowy dalszego odcinka Malenia – Strupiny (odcinek 600 m.), który będzie łącznikiem z drogą gminną. Udział Gminy wyniesie tu ok. 30.000 zł, a resztę pokryje samorząd powiatowy.
Oczywiście drogi o dużym natężeniu ruchu kołowego wymagają systematycznych remontów. Taki remont rozpoczęto na drodze powiatowej z Buczku do Maleni, będzie on oczywiście również w bieżącym roku kontynuowany.
 
Konkurs na logo cd. PDF Drukuj
poniedziałek, 29 listopad 1999
 W dniu 29 lutego zakończył się nabór na konkurs na  znak promocyjny oraz logo marki regionalnej Buczku zorganizowany w ramach projektu pn.: „Wojewódzkie Święto Truskawki – Buczek 2012” współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013. Wpłynęło 11 prac konkursowych. Komisja Konkursowa do dnia 8 marca wyłoni zwycięzcę konkursu. Prace konkursowe oceniane będą między innymi pod względem artystycznym, oryginalności, kolorystyki.
Informacja o rozstrzygnięciu konkursu zostanie podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.buczek.org.pl
 
Zima w Buczku nie musi być nudna PDF Drukuj
poniedziałek, 29 listopad 1999

 
Wójt Gminy Buczek i GBP po raz ostatni zaprosili mieszkańców naszej gminy na jesienno-zimowe spotkanie. Tematem spotkania było 1050 rocznica Chrztu Polski. Prelekcję na ten temat wygłosił Pan Albin Gajda – historyk z Łasku. Wśród uczestników spotkania rozegrany został konkurs wiedzy o regionie. Upominki ufundowane przez Wójta Bronisława Węglewskiego tym razem trafiły do Pani Marioli Urbaniak, Genowefy Grąckiej i Krystyny Bartosik.
Tradycyjnie wyświetlony został film fabularny, hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara pt. „Skóra, w której żyję”.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych spotkań i liczymy, że wyrazicie Państwo chęć ich kontynuowania ponownie jesienią.

 
Sportowe sukcesy - c.d. PDF Drukuj
Ogromny, historyczny sukces odnieśli uczniowie Gimnazjum Publicznego w Buczku. Drużyna w składzie: Witold Uzarczyk i Piotr Podsędek wywalczyła brązowy medal podczas Ogólnopolskiej Gimnazjady Młodzieży w tenisie stołowym. Zawody rozegrano w Brzegu Dolnym k/Wrocławia. Wcześniej drużyna w Buczku prowadzona przez nauczycielkę w-f  Justynę Mikołajczyk zdobyła złoty medal w zawodach wojewódzkich w Wieruszowie. W/w uczniowie na co dzień trenują w ŁTRS BroWęg Łask ( druga liga tenisa stołowego mężczyzn) pod okiem Longina Wróbla.
Warto również nadmienić, że inny uczeń szkoły podstawowej w Buczku-Mateusz Kaflak, trenujący w ŁTSR BroWęg, zaliczony jest do ścisłej czołówki młodzików w naszym województwie
A.Z.
 
TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA W RUCHU DROGOWYM PDF Drukuj
 
 
 Wzorem lat poprzednich w bieżącym roku odbyła się kolejna edycja Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.  W turnieju składającym się z trzech etapów udział brali  uczniowie klas 4 - 6 szkół podstawowych oraz gimnazjaliści. Pierwszy etap szkolny  zorganizowany został przez  dyrekcje szkoły i organy prowadzące szkoły. W wyniku eliminacji szkolnych tworzone były czteroosobowe drużyny danej szkoły podstawowej (2 chłopców i 2 dziewczynki w każdej drużynie) oraz trzyosobowe drużyny danej szkoły gimnazjalnej, reprezentujące ją w dalszych etapach Turnieju. Uczniowie szkół podstawowych i uczniowie gimnazjów stanowiły oddzielne drużyny z odrębną klasyfikacją.
 
Czytaj całość...
 
<< « start < wstecz 91 92 93 94 95 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 941 - 945 z 945
© 2018 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery