Święto Truskawki 2009 PDF Drukuj
Napisał: Dorota Krysiak   
wtorek, 19 maj 2009
 Gmina Buczek organizuje w czerwca 2009 roku „Wojewódzkie Święto Truskawki”, nad którym po raz drugi patronat objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Jest to najważniejsza impreza letnia w Gminie Buczek, która niezmiennie przyciąga setki ludzi. Święto stanowi kulminację żniw truskawkowych na terenie naszej Gminy – słynącej z uprawy tych owoców. Jest to święto podsumowujące zbiory tego szlachetnego i smacznego owocu. Gmina Buczek jest największym „zagłębiem truskawkowym” w regionie, dlatego święto wpisało się w tradycję naszej miejscowości. Tegoroczna impreza odbędzie się w dniach 27-28.06.2009r. Miejscem imprezy będzie plac przy ulicy parkowej w Buczku a nie jak dotychczas przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Buczku..
Święto Truskawki cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców gminy, powiatu,  województwa oraz zaproszonych gości. Ranga organizowanego Święta wzrasta z roku na rok. W tym roku impreza zapowiada się równie imponująco jak w poprzednich latach.
Czytaj całość...
 
Już po "Święcie Truskawki 2008" PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
sobota, 28 czerwiec 2008

Tegoroczne Święto Truskawki objęli patronatem Minister Rolnictwa Marek Sawicki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego Włodzimierz Fisiak. Zyskało ono więc status imprezy wojewódzkiej. Blok programów artystycznych rozpoczął się już od godz. 13.00. Jednak oficjalne rozpoczęcie Święta, które zgromadziło w tym roku około 3 tysięcy osób, nastąpiło o godz. 16.30. Wójt gminy Buczek Bronisław Węglewski powitał przedstawicieli rządu, obu izb parlamentu, władz wojewódzkich, a także samorządu województwa, powiatu i sąsiednich gmin. Po oficjalnym powitaniu Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Artur Ławniczak odznaczył osoby, które w różnych obszarach swojej działalności zawodowej wspierają rolników i sadowników, służąc im pomocą i radą.
Czytaj całość...
 
Program na "Święto Truskawki 2008" PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
wtorek, 03 czerwiec 2008

 Dnia 22 czerwca 2008 r. odbędzie się impreza pt. "Wojewódzkie Święto Truskawki" Impreza rozpocznie się od godz. 13.00. Przewidziana jest prezentacja fachowej literatury, Konsultacje tematyczne, okazjonalne kiermasze np: roślin ozdobnych. Zobaczymy wystawę fotograficzną uczestników projektu "Strażnicy wspomnień", oraz obrazy olejne Jolanty Nietupskiej. Dla dzieci przewidziane jest "Wesołe Miasteczko", a dla dorosłych smaczne potrawy z grilla. W nocy niebo rozbłyśnie sztucznymi ogniami.

Czytaj całość...
 
Święto Truskawki 2008 PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
sobota, 31 maj 2008

ImageTRUSKAWKA będzie główną bohaterką imprezy w dniu 22 czerwca br. w Buczku. W zagłębiu tego smacznego owocu zorganizowane zostanie  tym dniu po raz pierwszy wojewódzkie Święto Truskawki. Patronat nad imprezą objął Minister Rolnictwa - Marek Sawicki i Marszałek Województwa Łódzkiego - Włodzimierz Fisiak.

(Panorama Łaska 5/2008) 

Program imprezy już niedługo. Tymczasem zapraszamy do zwiedzenia migawki zdjęciowej z 2007r. w naszej galerii GMINNY OBIEKTYW

 
Święto Truskawki 2007 PDF Drukuj
Napisał: redakcja UG Buczek   
poniedziałek, 30 lipiec 2007
Od wielu lat, corocznie w ostatni weekend czerwca nasza gmina jest organizatorem Święta Truskawki. Jest to gminne święto podsumowujące zbiory tego szlachetnego, delikatnego i smacznego owocu. Tegoroczne święto odbyło się 24 czerwca na boiskach sportowym ZSPiGP w Buczku.
Podczas Święta Truskawki już od godz. 13 prezentowano literaturę fachową, odbywały się też kiermasze i konkursy. W programie znalazł się również blok imprez artystycznych z udziałem dzieci i młodzieży naszej gminy. Zobaczyliśmy i usłyszeliśmy Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Buczkowiacy”, wystąpili przedszkolacy, Zespół „Buczkowianki”, wysłuchaliśmy letnich przebojów. W czasie festynu odbyła się też m.in. loteria fantów OSP. Oficjalne rozpoczęcie imprezy nastąpiło o godz. 15.00.
Corocznie gościmy wielu parlamentarzystów, przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, a także organizacji społecznych i politycznych różnych szczebli. Zaproszonych gości powitał gospodarz gminy wójt Bronisław Węglewski. Wśród gości obecny był wicemarszałek Sejmu Wojciech Olejniczak, senatorowie Andrzej Owczarek i Bogdan Lisiecki, a także przedstawiciele izb rolniczych oraz władz samorządowych powiatu i sąsiednich gmin.
Od godziny 16.30 występowały zespoły artystyczne GOK, m.in. kabaret „Cudoki”, Orkiestra Dęta, kapela „Nasza”. Odbywały się liczne konkursy, np. picia jogurtu truskawkowego na czas, obieranie truskawek przez gospodynie domowe. Dzieci aż do godz. 20 mogły korzystać z wesołego miasteczka. Starsi konsumowali truskawki i bezpłatną grochówkę. Głównymi atrakcją był występ zespołu „Maxel”, a potem odbył się pokaz sztucznych ogni.
W naszej gminie od lat jest wielu plantatorów truskawek, stąd święto związane z tym szlachetnym owocem wpisało się w kalendarz imprez. Dla wielu ludzi prowadzących niewielkie kilku- bądź kilkunastoarowe plantacje, zbiory truskawek stanowią ważny zastrzyk finansowy w domowym budżecie, ale nie brak u nas większych plantatorów posiadający kilkuhektarowe plantacje. W gminie na prawie 290 hektarach uprawia truskawki ok. 140 plantatorów. Znane są trudności plantatorów ze zbytem tego nietrwałego owocu, dlatego by umożliwić szybki zbyt, wójt B. Węglewski zaprosił ponownie firmę „Agrico” z Łęczycy prowadzącą skup. Punkty skupu uruchomione były również w sąsiednich gminach. Dość wysoka cena truskawki utrzymała się do końca sezonu. W ciągu całego sezonu istniała możliwość skupu ponad 1000 ton truskawek.
Walorem truskawki jest przede wszystkim jej niepowtarzalny aromat. Owoce truskawek są cennym źródłem witaminy A, witamin z grupy B oraz soli mineralnych. Ponadto w ich składzie znajduje się więcej witaminy C (60 mg na 10 g) niż np. w cytrynie, (50 mg). Ich niewątpliwym walorem jest niska wartość kaloryczna. Truskawki pobudzają pracę układu trawiennego i nerek, wzmacniają odporność oraz wspomagają budowę komórek. Zawartość żelaza leczy niedokrwistość, skazę moczową i gruźlicę. Zapraszamy do zwiedzenia migawki zdjęciowej w naszej galerii GMINNY OBIEKTYW
 
<< « start < wstecz 1 2 3 4 5 6 7 8 9 dalej » > koniec » >>

Pozycje :: 73 - 77 z 77
© 2018 Gmina Buczek - www.buczek.org.pl
Joomla! 1.0.15 PL by JoomlaPL.com Team | eHost.pl: Hosting, serwery